Development - en to ar translation catalogue (49 entries)

note: weekday
en: Sunday
ar: الاحد

note: weekday
en: Monday
ar: الاثنين

note: weekday
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

note: weekday
en: Wednesday
ar: الاربعاء

note: weekday
en: Thursday
ar: الخميس

note: weekday
en: Friday
ar: الجمعة

note: weekday
en: Saturday
ar: السبت

note: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
ar: الاحد

note: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
ar: الثلاثاء

note: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
ar: الاربعاء

note: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
ar: الخميس

note: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
ar: الجمعة

note: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
ar: السبت

note: month name
en: January
ar: 01

note: month name
en: February
ar: 02

note: month name
en: March
ar: 03

note: month name
en: April
ar: 04

note: month name
en: May
ar: 05

note: month name
en: June
ar: 06

note: month name
en: July
ar: 07

note: month name
en: August
ar: 08

note: month name
en: September
ar: 09

note: month name
en: October
ar: 10

note: month name
en: November
ar: 11

note: month name
en: December
ar: 12

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: January
ar: 01

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: February
ar: 02

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: March
ar: 03

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: April
ar: 04

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: May
ar: 05

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: June
ar: 06

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: July
ar: 07

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: August
ar: 08

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: September
ar: 09

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: October
ar: 10

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: November
ar: 11

[ctx: genitive]
note: month name, genitive
en: December
ar: 12

[ctx: January abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Jan
ar: 01

[ctx: February abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Feb
ar: 02

[ctx: March abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Mar
ar: 03

[ctx: April abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Apr
ar: 04

[ctx: May abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: May
ar: 05

[ctx: June abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Jun
ar: 06

[ctx: July abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Jul
ar: 07

[ctx: August abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Aug
ar: 08

[ctx: September abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Sep
ar: 09

[ctx: October abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Oct
ar: 10

[ctx: November abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Nov
ar: 11

[ctx: December abbreviation]
note: three-letter abbreviation of the month
en: Dec
ar: 12
